Kazalo vsebine

Pritožba zoper sodbo je redno pravno sredstvo, s katerim lahko upravičenci izpodbijajo sodbo sodišča prve stopnje v kazenskem postopku. Pravica do pritožbe je ena temeljnih pravic strank v kazenskem postopku, saj omogoča preverjanje pravilnosti in zakonitosti sodbe pred višjim sodiščem.
Pritožba zoper sodbo v kazenskem postopku
Pritožba zoper sodbo v kazenskem postopku predstavlja eno najpomembnejših pravnih sredstev, ki strankam omogoča, da izpodbijajo odločitev sodišča prve stopnje. Gre za temeljno pravico, ki zagotavlja, da sodba ni dokončna, dokler o njej ne odloči tudi višje sodišče. S tem se strankam zagotavlja dodatna pravna varnost in možnost, da se preveri pravilnost ter zakonitost sodne odločitve.
Pritožbo lahko vložijo različni upravičenci, med katerimi so najpogosteje obtoženec, njegov zagovornik, državni tožilec in oškodovanec. V določenih primerih pa lahko v korist obtoženca pritožbo vložijo tudi njegovi bližnji sorodniki ali druge osebe, ki so z njim v posebnem razmerju. Pomembno je, da te osebe za vložitev pritožbe ne potrebujejo posebnega pooblastila, vendar pa tega ne smejo storiti proti volji obtoženca.
Postopek vložitve pritožbe je časovno omejen, saj mora upravičenec pritožbo vložiti v 30 dneh od vročitve prepisa sodbe. V določenih primerih je treba pritožbo najprej napovedati, kar se lahko stori neposredno po razglasitvi sodbe ali najpozneje v osmih dneh po razglasitvi oziroma po vročitvi prepisa izreka sodbe, če upravičenec ni bil navzoč na razglasitvi. Če pritožba ni pravočasno napovedana, se šteje, da se je upravičenec tej pravici odpovedal. Posebnost velja v primerih, ko je obtožencu izrečena zaporna kazen, saj v takšnih primerih napoved pritožbe ni potrebna. Prav tako se lahko obtoženec, tožilec ali oškodovanec pravici do pritožbe odpovejo, vendar je ta odločitev dokončna in je ni mogoče več preklicati.
Pravočasno vložena pritožba ima tudi pomemben učinek, saj zadrži izvršitev sodbe do odločitve višjega sodišča. S tem se zagotovi, da se morebitne napake ali nepravilnosti v sodbi prve stopnje lahko odpravijo, preden sodba postane pravnomočna in izvršljiva.
Vsebina in sestava pritožbe v kazenskem postopku
Pri sestavljanju pritožbe zoper sodbo v kazenskem postopku je bistveno, da je besedilo natančno in pregledno strukturirano. Zakon določa, da mora pritožba vsebovati jasno navedbo sodbe, zoper katero se vlaga, kar pomeni, da mora biti iz pritožbe razvidna številka zadeve, datum izdaje sodbe in sodišče, ki je sodbo izdalo. To omogoča, da sodišče in vse udeležene stranke nedvoumno vedo, na katero odločitev se pritožba nanaša.
Ključen del pritožbe so tudi razlogi za izpodbijanje sodbe. Pritožnik mora svojo zahtevo utemeljiti z enim ali več dovoljenimi razlogi, ki jih določa zakon. Poleg tega mora pritožba vsebovati podrobno obrazložitev, v kateri pritožnik pojasni, zakaj meni, da je sodba nepravilna ali nezakonita. Pri tem je treba navesti relevantna dejstva, dokaze in pravne argumente, ki podpirajo navedbe pritožnika.
Pomemben element pritožbe je tudi predlog, v katerem pritožnik jasno navede, kaj predlaga: ali naj se sodba razveljavi ali spremeni, bodisi v celoti ali le delno. Na koncu mora biti pritožba podpisana s strani osebe, ki jo vlaga, saj je to formalna zahteva za veljavnost vloge.
Če pritožba ne vsebuje vseh zahtevanih podatkov, bo sodišče pritožnika pozvalo, da jo v določenem roku dopolni. Če tega ne stori, se pritožba zavrže in postopek se ne nadaljuje. Pri pisanju pritožbe je priporočljivo, da je besedilo jasno, jedrnato in pregledno, ter da se natančno sklicuje na dokaze in zakonske določbe. Če pritožnik navaja nova dejstva ali dokaze, mora pojasniti, zakaj jih prej ni mogel navesti in kako vplivajo na odločitev sodišča. Priložiti je treba tudi morebitne listine, ki podpirajo navedbe v pritožbi..
Razlogi za izpodbijanje sodbe v kazenskem postopku
Pri vložitvi pritožbe zoper sodbo v kazenskem postopku je bistvenega pomena, da pritožnik jasno navede razloge, zaradi katerih izpodbija sodbo. Zakon o kazenskem postopku natančno določa, v katerih primerih je pritožba dovoljena, s čimer se zagotavlja pravna varnost in preglednost postopka.
Sodbo je mogoče izpodbijati zaradi bistvene kršitve določb kazenskega postopka. Takšne kršitve pomenijo, da so bila v postopku storjena odstopanja od pravil, ki zagotavljajo pošteno in zakonito sojenje, na primer, če stranki ni bila dana možnost sodelovanja v postopku ali če sodišče ni upoštevalo temeljnih procesnih pravic.
Drugi razlog za pritožbo je kršitev kazenskega zakona, kar pomeni, da je sodišče napačno uporabilo ali razlagalo materialno pravo, na primer, če je dejanje napačno opredeljeno ali če so bile spregledane okoliščine, ki izključujejo kaznivost ali krivdo.
Pogost razlog za vložitev pritožbe je tudi zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja. To pomeni, da sodišče ni pravilno ali popolno ugotovilo vseh okoliščin, pomembnih za odločitev, ali da je spregledalo pomembne dokaze, ki bi lahko vplivali na izid postopka.
Poleg tega je mogoče sodbo izpodbijati tudi zaradi odločbe o kazenskih sankcijah, odvzemu premoženjske koristi, stroških kazenskega postopka, premoženjskopravnih zahtevkih ali zaradi odločbe o objavi sodbe v javnih medijih.
Zakon določa tudi posebnosti glede pritožbenih razlogov v primerih, ko je bila sodba izdana na podlagi priznanja krivde ali sklenjenega sporazuma o priznanju krivde. V takšnih primerih ni mogoče izpodbijati sodbe zaradi zmotne ali nepopolne ugotovitve dejanskega stanja oziroma zaradi odločb o sankcijah in drugih posledicah, če je bila sodba izdana v skladu s pogoji iz obtožnice ali sporazuma.
Bistvena kršitev določb kazenskega postopka
Bistvene kršitve določb kazenskega postopka predstavljajo temeljne napake v postopku, zaradi katerih je sodbo mogoče izpodbijati. Zakon jih natančno našteva, sodna praksa pa ponuja številne primere, ki pojasnjujejo pomen posamezne kršitve v praksi.
- Če je bilo sodišče nepravilno sestavljeno ali če je pri izrekanju sodbe sodeloval sodnik ali sodnik porotnik, ki ni sodeloval na glavni obravnavi ali je bil s pravnomočno odločbo izločen iz sojenja.
V praksi je to lahko primer, ko sodnik, ki ni bil prisoten na vseh obravnavah, sodeluje pri končni odločitvi. Takšna situacija pomeni absolutno bistveno kršitev postopka, saj je zagotovljena nepristranskost in kontinuiteta sojenja ključna za pošten postopek. - Če je na glavni obravnavi sodeloval sodnik ali sodnik porotnik, ki bi moral biti izločen.
Primer iz sodne prakse je, ko sodnik ni bil pravočasno izločen kljub obstoju razloga za izločitev, na primer zaradi sorodstvenih vezi z eno od strank. Sodna praksa poudarja, da mora stranka zahtevati izločitev sodnika takoj, ko izve za razlog izločitve. - Če je bila glavna obravnava opravljena brez oseb, katerih navzočnost je po zakonu obvezna, ali če je bil obdolženec prikrajšan za pravico do uporabe svojega jezika ali do učinkovitega posvetovanja z zagovornikom.
V enem od primerov je bila ugotovljena bistvena kršitev, ker obdolženec ni imel možnosti učinkovitega posvetovanja z zagovornikom, kar je vplivalo na njegovo pravico do obrambe. - Če je bila v nasprotju z zakonom izključena javnost glavne obravnave.
To se lahko zgodi, če sodišče brez utemeljenih razlogov izključi javnost, čeprav za to niso izpolnjeni zakonski pogoji. Sodna praksa poudarja pomen javnosti kot garanta transparentnosti postopka. - Če je sodišče prekršilo predpise o vprašanju, ali je podana obtožba upravičenega tožilca, predlog oškodovanca ali dovoljenje pristojnega državnega organa.
Primer iz prakse je, ko postopek steče brez ustreznega predloga oškodovanca v kaznivih dejanjih, kjer je ta pogoj za pregon. - Če je sodbo izdalo sodišče, ki zaradi stvarne nepristojnosti ne bi smelo soditi v tej stvari, ali če je sodišče nepravilno zavrnilo obtožbo zaradi stvarne nepristojnosti.
V praksi je to lahko primer, ko o zadevi odloča sodišče, ki za to ni pristojno po zakonu, kar vodi v razveljavitev sodbe. - Če sodišče s svojo sodbo ni popolnoma rešilo predmeta obtožbe.
To se zgodi, če sodišče ne odloči o vseh točkah obtožbe, na primer, če spregleda odločitev o premoženjskopravnem zahtevku. - Če se sodba opira na dokaz, pridobljen s kršitvijo človekovih pravic ali na nedovoljen dokaz.
Primer iz sodne prakse je uporaba dokaza, pridobljenega z nezakonitim prisluškovanjem, kar pomeni absolutno bistveno kršitev postopka. - Če je bila obtožba prekoračena.
To pomeni, da je sodišče odločalo o dejanjih ali okoliščinah, ki niso bile predmet obtožbe, kar je v nasprotju z načelom obtožbe. - Če je bil s sodbo prekršen 385. člen tega zakona.
Ta člen določa posebne procesne zahteve, na primer glede izreka sodbe, in njegova kršitev pomeni bistveno procesno napako. - Če je izrek sodbe nerazumljiv, v nasprotju sam s seboj ali razlogi sodbe; ali če sodba sploh nima razlogov ali so ti popolnoma nejasni ali v nasprotju.
V praksi je to lahko primer, ko sodba ne vsebuje jasnih razlogov za odločitev ali če so razlogi v nasprotju z dejstvi, navedenimi v listinah oziroma zapisnikih, kar onemogoča učinkovito presojo pravilnosti sodbe.
Bistvena kršitev določb kazenskega postopka je podana tudi, če sodišče med pripravo glavne obravnave, med njenim potekom ali pri izdaji sodbe ni upoštevalo določb zakona ali jih je uporabilo nepravilno, ali če je prekršilo pravice obrambe v obsegu, ki je lahko vplival na zakonitost in pravilnost sodbe. Ta širok razlog zajema številne situacije, kjer sodišče ne spoštuje procesnih pravil, kar lahko vodi v razveljavitev sodbe.
Primer iz sodne prakse je primer, ko sodišče ni pravilno upoštevalo postopkovnih pravic obdolženca pri dostopu do dokazov. V eni od zadev (Ips 1842/2018) je sodišče prve stopnje obdolžencu v priporu onemogočilo poslušanje zvočnih posnetkov prisluhov, kljub večkratnim zahtevam zagovornika. Zaradi tega obtoženi ni mogel učinkovito pripraviti obrambe, kar je pomenilo kršitev 29. člena Ustave RS in 6. člena Evropske konvencije za človekove pravice. Vrhovno sodišče je poudarilo, da je omejevanje dostopa do dokazov, na katerih temelji obtožba, bistvena kršitev postopka, ki onemogoča pravično sojenje.
Drug primer zajema situacijo, ko sodišče ni upoštevalo dokaznih prepovedi. V skladu s sodno prakso ESČP (npr. zadeva Allan proti Združenemu kraljestvu) se uporaba dokazov, pridobljenih s kršitvami človekovih pravic (npr. nezakonito prisluškovanje), šteje za kršitev poštenega postopka, če je vplivala na možnost obrambe. Slovenska praksa vztraja pri strogi ekskluziji takšnih dokazov, kar pomeni, da njihova uporaba avtomatsko vodi v razveljavitev sodbe.
Poleg tega je kršitev podana tudi, če sodišče zavrne dokazni predlog brez ustrezne obrazložitve. V eni izmed sodb je sodišče zavrnilo predlog za izvedbo dodatnih dokazov, ne da bi navedlo razloge, kar je bilo ocenjeno kot kršitev pravice do obrambe in absolutna procesna napaka.
Takšne kršitve poudarjajo, da mora sodišče ne le formalno upoštevati zakon, temveč tudi zagotavljati, da vsaka odločitev omogoča enakopravno soočenje strank in spoštovanje temeljnih procesnih načel.
Kršitev kazenskega zakona
Kršitev kazenskega zakona predstavlja enega najpomembnejših pritožbenih razlogov v kazenskem postopku, saj neposredno vpliva na pravilnost in zakonitost sodne odločbe. Zakona o kazenskem postopku (ZKP, 372. člen) določa, da je kršitev kazenskega zakona podana v primerih, ko sodišče nepravilno uporabi ali razlaga materialnopravne določbe kazenskega zakona. To pomeni, da mora biti vsaka odločitev o krivdi, kaznivosti ali kaznovanju v celoti skladna z zakonskimi določbami, sicer je sodba izpodbojna.
Med najpogostejšimi primeri kršitev kazenskega zakona je situacija, ko sodišče ugotovi, da dejanje, zaradi katerega se obtoženec preganja, sploh ni kaznivo dejanje po veljavnem zakonu, ali pa napačno presodi obstoj katerega od zakonskih znakov kaznivega dejanja. Prav tako gre za kršitev, če sodišče ne upošteva okoliščin, ki izključujejo krivdo ali kaznivost, kot so na primer neprištevnost, pravna zmota ali skrajna sila. Posebej pomembno je tudi pravilno upoštevanje okoliščin, ki izključujejo kazenski pregon, kot so zastaranje, amnestija, pomilostitev ali že pravnomočna razsoja o isti stvari.
Zelo pomembna je tudi pravilna uporaba zakona v času storitve dejanja, saj načelo zakonitosti prepoveduje uporabo strožjega zakona za nazaj. Če sodišče uporabi zakon, ki se ne bi smel uporabiti, gre za bistveno kršitev postopka, ki lahko vodi v razveljavitev sodbe. Podobno velja tudi za prekoračitev pravice sodišča pri izreku kazni, pogojni obsodbi ali varnostnem ukrepu – če sodišče izreče kazen, ki je zakon ne predvideva, ali prekorači zakonsko določene meje, je to razlog za izpodbijanje sodbe.
Sodna praksa poudarja, da mora biti vsaka odločitev o obstoju kaznivega dejanja, krivdi, kaznivosti ali kaznovanju v celoti skladna z materialnim kazenskim pravom. Če sodišče na primer napačno uporabi določbe o zastaranju ali ne upošteva olajševalnih oziroma obteževalnih okoliščin, lahko to bistveno vpliva na pravice obdolženca. V praksi so znani primeri, ko je bilo zaradi napačne uporabe kazenskega zakona sodbo treba razveljaviti in zadevo vrniti v novo odločanje.
Kršitev kazenskega zakona po 372. členu ZKP tako predstavlja ključen varovalni mehanizem, ki zagotavlja, da so vse sodne odločbe v kazenskih zadevah sprejete na podlagi pravilne in zakonite uporabe materialnega prava. S tem se varuje pravna varnost, načelo zakonitosti in pravice vseh udeležencev v kazenskem postopku.
Ali je dejanje, zaradi katerega se obtoženec preganja, kaznivo dejanje
Kršitev je podana, če sodišče spregleda, da dejanje, ki je predmet obtožbe, po zakonu sploh ni kaznivo dejanje. To pomeni, da manjkajo vsi ali nekateri zakonski znaki kaznivega dejanja, zato obtoženca ni mogoče zakonito obsoditi.Ali so podane okoliščine, ki izključujejo krivdo ali kaznivost
Gre za situacije, ko obstajajo okoliščine, kot so neprištevnost, pravna zmota, skrajna sila ali druge, ki pomenijo, da obtoženec ni kriv ali njegovo dejanje ni kaznivo. Če sodišče teh okoliščin ne upošteva, gre za kršitev kazenskega zakona.Ali so podane okoliščine, ki izključujejo kazenski pregon, zlasti pa, ali je kazenski pregon zastaran ali izključen zaradi amnestije ali pomilostitve, ali pa je stvar že pravnomočno razsojena
Kršitev nastane, če sodišče vodi postopek ali izreče sodbo, čeprav je kazenski pregon že zastaran, je bila izdana amnestija ali pomilostitev, ali pa je o isti stvari že bilo pravnomočno odločeno (načelo ne bis in idem).Ali je bil glede kaznivega dejanja, ki je predmet obtožbe, uporabljen zakon, ki se ne bi bil smel uporabiti
Točka se nanaša na načelo zakonitosti in prepoved retroaktivne uporabe strožjega zakona. Če sodišče uporabi zakon, ki v času storitve dejanja še ni veljal ali je za obtoženca strožji, gre za bistveno kršitev.Ali je bila z odločbo o kazni, pogojni obsodbi ali sodnem opominu oziroma z odločbo o varnostnem ukrepu ali o odvzemu premoženjske koristi prekoračena pravica, ki jo ima sodišče po zakonu.
Kršitev je podana, če sodišče prekorači svoja pooblastila, na primer izreče kazen ali ukrep, ki ga zakon ne dovoljuje, ali preseže zakonsko določene meje.Ali so bile prekršene določbe o vštevanju pripora in prestane kazni
Če sodišče pri izreku kazni ne upošteva časa, ki ga je obtoženec že prebil v priporu ali v prestajanju kazni, ali ga upošteva nepravilno, gre za kršitev kazenskega zakona.
Zmotna ali nepopolna ugotovitve dejanskega stanja
Zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja po 373. členu ZKP
Pomen in vloga 373. člena ZKP
člen Zakona o kazenskem postopku (ZKP) določa, da se sodba lahko izpodbija zaradi zmotne ali nepopolne ugotovitve dejanskega stanja. Gre za enega ključnih pritožbenih razlogov, ki zagotavlja, da so vsa odločilna dejstva pravilno in popolno ugotovljena, preden sodba postane pravnomočna. Ta določba ščiti obdolženca pred morebitnimi napakami sodišča pri ugotavljanju resničnega poteka dogodkov, ki so podlaga za odločitev v kazenskem postopku
.
Kaj pomeni zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja?
Zmotna ugotovitev dejanskega stanja nastopi, kadar je sodišče kakšno odločilno dejstvo ugotovilo napačno – torej v nasprotju z dejanskimi okoliščinami ali dokazi, ki so bili predstavljeni v postopku. Nepopolna ugotovitev pa pomeni, da sodišče nekega ključnega dejstva sploh ni ugotovilo ali ga je prezrlo, čeprav bi ga glede na izvedene dokaze moralo upoštevati
.
ZKP posebej poudarja, da je dejansko stanje nepopolno ugotovljeno tudi v primeru, če na to kažejo nova dejstva ali novi dokazi, ki jih pritožnik predloži v pritožbenem postopku. To pomeni, da ima pritožnik možnost, da v pritožbi opozori na dokaze ali dejstva, ki jih sodišče prve stopnje ni upoštevalo, čeprav bi lahko bistveno vplivali na odločitev
.
Pogoji za uspešno uveljavljanje tega pritožbenega razloga
Pri sklicevanju na nova dejstva ali dokaze mora pritožnik pojasniti, zakaj jih ni mogel uveljavljati že v postopku na prvi stopnji, ter jasno navesti, kako bi ta dejstva ali dokazi lahko vplivali na drugačno odločitev sodišča. Če pritožba temelji na novih dejstvih, mora pritožnik predložiti tudi ustrezne dokaze, s katerimi ta dejstva dokazuje; če pa se sklicuje na nove dokaze, mora navesti, katera dejstva želi s temi dokazi dokazati
.
Omejitve glede izpodbijanja sodbe zaradi dejanskega stanja
Zakonodaja določa tudi izjeme: sodbe, izdane na podlagi priznanja krivde ali sklenjenega sporazuma o priznanju krivde, ni mogoče izpodbijati zaradi zmotne ali nepopolne ugotovitve dejanskega stanja, če je bila sodba izdana v skladu s pogoji iz obtožnice ali sporazuma
. S tem se preprečuje zloraba pritožbenega postopka v primerih, ko je obdolženec sam priznal krivdo in sprejel posledice priznanja.
Sodna praksa in pomen celovite ugotovitve dejanskega stanja
Sodna praksa poudarja, da mora sodišče pri odločanju o krivdi in kazni temeljito preizkusiti ter ugotoviti vsa relevantna dejstva – tako tista, ki obdolženca obremenjujejo, kot tudi tista, ki so mu v korist. Le popolna in nepristranska ugotovitev dejanskega stanja zagotavlja pravično in zakonito odločitev
.
Če sodišče ne upošteva vseh izvedenih dokazov ali prezre pomembne okoliščine, lahko višje sodišče na podlagi pritožbe sodbo razveljavi in zadevo vrne v novo odločanje, ali pa samo izvede dodatne dokaze in odloči o zadevi.
Povzetek:
člen ZKP omogoča izpodbijanje sodbe zaradi zmotne ali nepopolne ugotovitve dejanskega stanja, kar je ključno za zagotavljanje materialne resnice v kazenskem postopku. Pritožnik mora jasno utemeljiti, katera dejstva ali dokazi so bili prezrti ali napačno ocenjeni, ter pojasniti, zakaj jih ni mogel pravočasno predložiti. Izjeme veljajo za primere priznanja krivde, kjer izpodbijanje iz tega razloga ni dovoljeno
.
Kaj se zgodi po vložitvi pritožbe
Ko vložite pritožbo, bo sodišče prve stopnje preverilo, ali je pravočasna in formalno popolna. Če je vse v redu, pritožbo skupaj s spisi pošlje sodišču druge stopnje, ki o njej odloči. Višje sodišče lahko:
- potrdi sodbo,
- sodbo spremeni,
- sodbo v celoti ali delno razveljavi in vrne zadevo v novo sojenje.
Do pravnomočne odločitve izvršitev sodbe miruje.
POJASNILA
Pritožbo vložite v 30 dneh od vročitve prepisa sodbe na sodišče, ki je sodbo izdalo.
Pritožba mora biti podpisana.
Če pritožba ni popolna, vas bo sodišče pozvalo k dopolnitvi.
V pritožbi natančno in jasno navedite vse razloge in predloge, saj jih kasneje ne morete več širiti
.