Začasni odvzem vozniškega dovoljenja

Kazalo vsebine

Začasni odvzem vozniškega dovoljenja s strani policije

Začasni odvzem vozniškega dovoljenja s strani policije

Vse več ljudi ostaja brez vozniškega dovoljenja zato je izredno pomembno, da poznamo razloge za začasni odvzem vozniškega dovoljenja, zaradi katerih lahko policist vozniku izreče kazen prepovedi nadaljnje vožnje in začasen odvzem vozniškega dovoljenja. Postopek je urejen v Zakonu o prekrških od 113.a člena do 113.e člena in za rešitev vozniškega dovoljenja predvideva predlog za vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja.

Najpogostejša vzroka, da policist vozniku izreče kazen prepovedi nadaljnje vožnje in začasen odvzem vozniškega dovoljenja sta psihofizično stanje voznika (droge, alkohol..) in prehitra vožnja. Policist v Republiki Sloveniji sme vsakemu vozniku odrediti preizkus z alkotestom, tudi če ta ne kaže nobenih vidnih znakov alkoholiziranosti. Prav tako policisti že nekaj časa uporabljajo napravo za hitro ugotavljanje prisotnosti drog v telesu (DrugWipe 6S). Voznik, ki se z alkotestom ali hitrim testom na droge DrugWipe 6S ne strinja, ga policist odpelje na strokovni pregled. 

Razlogi za začasni odvzem vozniškega dovoljenja

Postopek o prekršku se začne z ugotovitvijo prekrška, ki ga policija zazna ali ugotovi z tehničnimi sredstvi kot so alkotest, hitri test na droge – DrugWipe 6S ali z napravo za merjenje hitrosti – Radar.

Glavni vzroki za odvzem vozniškega dovoljenja so urejeni v Zakonu o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) in so:

Vožnja pod vplivom alkohola

Vozniku, ki ima v organizmu več alkohola, kot je z zakonom dovoljeno (več kot 0,0 ali več kot 0,24 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka), lahko policist izda plačilni nalog in stransko sankcijo (kazenske točke in odvzem vozniškega dovoljenja za 24 ur).

Kadar to mejo bistveno prekorači, kar ima za posledico 18 kazenskih točk oz. 7 ali več kazenskih točk za voznika začetnika, pa mu policist lahko začasno odvzame vozniško dovoljenje ali prepove nadaljnjo vožnjo. 

Kazni za vožnjo pod vplivom alkohola so globa od 300 do najmanj 1.200 evrov, kazenske točke, lahko pa tudi začasno prepoved vožnje ali odvzem vozniškega dovoljenja, ter pridržanje za 6 do 12 ur, če si ne uredite prevoza domov.

  • do vključno 0,24 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka, 300 evrov in 4 kazenske točke;

Od tukaj dalje vozniku začetniku policist izreče prepoved nadaljnje vožnje, ter začasni odvzem vozniškega dovoljenja, ostalim voznikom pa odvzame vozniško dovoljenje za 24 ur.

  • več kot 0,24 do vključno 0,38 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka, 600 evrov in 8 kazenskih točk;
  • več kot 0,38 do vključno 0,52 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka, 900 evrov in 16 kazenskih točk;
  • več kot 0,52 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka, 1200 evrov in 18 kazenskih točk;

Od tukaj dalje policist vozniku izreče tudi prepoved nadaljnje vožnje, ter začasni odvzem vozniškega dovoljenja (lahko tudi pridržanje do streznitve)

Ali ste vedeli:

  • Če se z rezultatom alkotesta ne strinjate in opravite strokovni pregled, vedno velja rezultat, ki je ugodnejši za vas.
  • Če zapisnika o alkotestu ali testu na droge ne podpišete, se z njim strinjate, razen če policistu poveste razlog in ga ta napiše v opombe.

Vožnja pod vplivom prepovedanih drog

Podobno kot velja za vožnjo pod vplivom alkohola, velja tudi za voznike, ki vozijo pod vplivom prepovedanih drog, saj ima to dejanje za posledico prav tako 18 kazenskih točk 1200 evrov in začasni odvzem vozniškega dovoljenja. Pri drogah prevladujejo odvzemi vozniške zaradi marihuane in kokaina, bistveno manj jih je zaradi amfetaminov/metamfetaminov, MDMA, ter opiatov.

Policist vozniku izroči Zapisnik o postopku za prepoznavo znakov oziroma simptomov, ki so posledica uživanja prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi, mu odvzame vozniško dovoljenje, ter prepove nadaljnjo vožnjo.

Vožnja pod vplivom psihoaktivnih zdravil

Psihoaktivna zdravila, so vsa zdravila, ki vsebujejo psihoaktivne snovi. Psihoaktivne ali psihotropne snovi z delovanjem na centralni živčni sistem vplivajo na sposobnosti voznika za vožnjo. Hitri test na droge DrugWipe6S zdravila ponavadi prikaže pod benzodiazepini (BZO).

Pomembno je vedeti, da kadar jemljete zdravila in hitri test na droge to zazna, policist izreče začasni odvzem vozniškega dovoljenja. Temu se lahko izognete le tako, da se z rezultatom ne strinjate in opravite strokovni pregled, na katerem se bo jasno ugotovilo, katera zdravila jemljete in ali vplivajo na varno vožnjo.

Policist ki ugotovi prisotnost psihoaktivnih snovi v telesu, voznika napoti na kontrolni zdravstveni pregled. Na kontrolnem zdravstvenem pregledu podajo oceno o voznikovi sposobnosti za vožnjo. Na podlagi te ocene, se vozniku vrne ali odvzame začasno odvzeto vozniško dovoljenje.

Če ste ravnali v skladu z napotki, vam bo zdravnik podal oceno, ki je vam v prid. V kolikor poda oceno, da zdravila naj ne bi vplivala na vašo vožnjo, se vam začasno odvzeto vozniško dovoljenje nemudoma vrne. Prav tako niste obravnavani, kot, da ste vozili pod vplivom psihoaktivnih substanc.

Prehitra vožnja

Policisti vozniku lahko izrečejo kazen prepoved nadaljnje vožnje in začasni odvzem vozniškega dovoljenja tudi v primeru, če prekorači hitrost za več kot 30 km/h v coni umirjenega prometa ali 50 km/h na cestah zunaj naselja (razen avtoceste in hitre ceste z dvema pasovoma). Mladi voznik lahko zraven naštetega izgubi vozniško dovoljenje tudi v naselju, če prekorači hitrost za 40 km/h.

18 ali več oz. 7 ali več kazenskih točk za voznike začetnike

Če ste voznik, ki ste v obdobju dveh let dosegli ali presegli 18 kazenskih točk oz. kot voznik začetnik 7 kazenskih točk, pa vas čaka prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja za vse kategorije motornih vozil, za katere ste imeli dovoljenje v času storjenega prekrška, s katerim ste izpolnili omenjeni kriterij.

Sodišče vam bo izdalo sklep o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja. Nanj se lahko pritožite v roku 8 dni, v nasprotnem postane sklep pravnomočen.

Lahko pa se odločite da vozniško dovoljenje obdržite in v roku 15 dni od pravnomočnosti sklepa podate predlog za odlog izvršitve prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja. Predlogu morate priložiti zdravniško spričevalo o opravljenem kontrolnem zdravniškem pregledu, če ga niste predložili že v postopku za vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja.

Vrste začasnega odvzema vozniškega dovoljenja

Začasni odvzem vozniškega dovoljenja s strani policije se lahko izreče za dobo 24 ur (vozniško dovoljenje lahko voznik prevzame v roku 24 ur na policijski postaji, po poteku 3 dni pa na upravni enoti, ki je vozniško dovoljenje izdala), ali pa vam vozniško dovoljenje začasno odvzamejo do izdaje sklepa o začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja, ki ga izda pristojno sodišče (ukrep velja vse dokler voznik ne opravi kontrolnega zdravniškega pregleda, vloži predloga za vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja, ter od sodišča prejme sklep s katerim mu vrne začasno odvzeto vozniško dovoljenje. 

Kaj storiti, če vam je vozniško dovoljenje začasno odvzeto?

Soočanje z začasnim odvzemom vozniškega dovoljenja je lahko stresno, vendar poznavanje naslednjih korakov lahko postopek olajša in zmanjša stres.

Korak 1: Ostanite mirni

Najprej globoko vdihnite. Pomembno je, da ostanete mirni in zbrani, ko se soočate s to situacijo. Odsvetujemo tudi kreganje s policisti, saj to nikoli in v nobenem primeru nima pozitivnih posledic. Policijski ego je zelo velik in ga lahko užalite že s tem, če ga napačno pozdravite.

Korak 2: Razumite svoje pravice

Imate pravico biti obveščeni o razlogih za začasni odvzem vozniškega dovoljenja. Prav tako poskrbite, da boste popolnoma razumeli vse pravice, ki vam jih policist mora jasno povedati in razložiti.

Korak 3: Zberite potrebno dokumentacijo

Zberite vsa potrdila in ostale ustrezne dokumente, vključno z obvestilom o odvzemu vozniškega dovoljenja, potrdilo o preizkusu alkoholiziranosti ali potrdilo o prisotnosti drog in zdravil, plačilne naloge, potrdilo o pridržanju…

Korak 4: Posvetujte se s pravnim strokovnjakom

Razmislite o tem, da se obrnete na pravnega strokovnjaka, ki je izkušen na področju prometne zakonodaje. Ta vam lahko ponudi neprecenljive nasvete in podporo pri reševanju situacije. Za vrnitev vozniškega dovoljenja je potrebno vložiti predlog za vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja, ter uspešno opraviti kontrolni zdravniški pregled.

Korak 5: Razmislite o alternativnih možnostih prevoza

Medtem ko je vaše dovoljenje začasno odvzeto, načrtujte alternativne načine prevoza. Naj bo to javni prevoz, skupna vožnja ali storitve prevoza na zahtevo – imejte pripravljen načrt za ohranjanje mobilnosti.

author avatar
OdvzemVozniskegaDovoljenja

5 thoughts on “Začasni odvzem vozniškega dovoljenja”

  1. Zelo informativen članek, ki podrobno razlaga razloge, postopke in posledice začasnega odvzema vozniškega dovoljenja. Pokriva širok spekter situacij, od vožnje pod vplivom alkohola ali drog do prekoračitve hitrosti in kazenskih točk.

    Vljudno vas vabimo, da delite svoje mnenje o relevantnosti članka. Ali ste našli odgovore na svoja vprašanja? Kaj bi vas še zanimalo na to temo? Vaši komentarji nam bodo pomagali izboljšati vsebino in dodati informacije, ki so za vas pomembne. Hvala za vaše povratne informacije!

  2. Hvala za pregleden in informativen članek! 👍 Posebej cenim, kako ste razčlenili vse korake postopka in poudarili pravne posledice. To res olajša razumevanje, če se človek sreča s podobno situacijo. Dobro je vedeti, da obstajajo jasna pravila in možnosti tudi med zasedbo. Še posebej koristno je bilo branje za vse, ki se želimo izogniti nesporazumom ali nepričakovanim težavam. 👏 Keep up the good work, takšni viri so neprecenljivi!

    1. Hvala za vaš lep komentar in pohvale! 😊 Zelo smo veseli, da vam je bil članek koristen in pregleden. Naš cilj je ravno to – pomagati ljudem razumeti postopke in pravne vidike ter jim olajšati soočanje s takšnimi situacijami. Vaše spodbudne besede nam veliko pomenijo in nas motivirajo za nadaljnje delo. 💪 Če imate še kakšno vprašanje, smo vedno tukaj za vas! 🙌

  3. imam eno vprašanje: Kakšne so posledice, če voznik ne upošteva prepovedi nadaljnje vožnje po začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja?

    1. Če voznik ne upošteva prepovedi nadaljnje vožnje po začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja, se lahko sooči z resnimi posledicami. Policija ima pravico zaseči vozilo, ne glede na to, ali je vozilo v lasti kršitelja ali druge osebe. Poleg tega je predpisana visoka globa v višini 1.000 EUR in dodeljenih je 18 kazenskih točk, kar lahko vodi do trajne izgube vozniškega dovoljenja. Zaseg vozila sproži sodni postopek, kjer kršitelj nosi stroške postopka, vključno z odvozom in hrambo vozila. V nekaterih primerih lahko sodišče odredi prodajo ali uničenje zaseženega vozila, pri čemer izkupiček ostane državi, stroški uničenja pa bremenijo kršitelja. Zato je ključno, da se vozniki dosledno držijo izrečenih prepovedi, da se izognejo dodatnim finančnim in pravnim težavam.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top