Začetek postopka o prekršku

Kazalo vsebine

Policijska pooblastila in začetek postopka o prekršku

Postopek preizkusa z elektronskim alkotestom še ni postopek o prekršku, temveč gre za postopek, ki ga izvajajo policisti v okviru izvrševanja svojih pooblastil,  v katerem se preverja psihofizično stanje udeležencev prometa in v katerem so vsi vozniki dolžni sodelovati.

Postopek o prekršku se začne šele, če se pri izvajanju policijskih pooblastil ugotovi, da je voznik storil prekršek. Na primer če se z alkotestom ugotovi, da ima voznik večjo koncentracijo alkohola v organizmu kot dovoljuje zakon, če se z napravo za ugotavljanje hitrosti – radarjem – ugotovi, da ste vozili prehitro, če vas je policist videl, da med vožnjo uporabljate telefon ali vas vidi da ste storili katerega od prekrškov po Zakonu o pravilih cestnega prometa (ZPrCP).

Kaj so policijska pooblastila?

Policijska pooblastila so zakonsko določeni ukrepi, ki policiji omogočajo izvajanje nalog, pri čemer pogosto posegajo v človekove pravice, temeljne svoboščine ali druge pravice posameznika. Gre za ukrepe, ki jih zakonodajalec zaupa policistom, da lahko učinkovito opravljajo svoje delo.

Vsako policijsko pooblastilo predstavlja poseg v določene pravice posameznika, zato je obvezno spoštovanje zakonitih zahtev policistov. Za policiste ta pooblastila pomenijo posebne pravice in dolžnosti, ki jim omogočajo uspešno opravljanje nalog. Izvajanje takšnih pooblastil pa še ne pomeni postopka o prekršku.

Med policijska pooblastila spada predvsem zbiranje obvestil, ukazovanje, ugotavljanje identitete oseb, opravljanje varnostnih pregledov, ter zaseganje predmetov. Policisti imajo pravico začasno omejiti gibanje posameznikov, pridržati ali privesti osebe, ter v določenih primerih uporabiti prisilna sredstva. Sem spada tudi odreditev alkotesta ali hitrega testa na droge – DrugWipe 6S.

Preverjanje psihofizičnega stanja

Policist ima pooblastilo, da preveri psihofizično stanje voznikov, bodisi zaradi suma alkoholiziranosti bodisi zaradi prisotnosti prepovedanih drog ali zdravil. Preizkus alkoholiziranosti se izvaja z indikatorjem alkohola – Drager, medtem ko se prisotnost prepovedanih drog ali zdravil ugotavlja s hitrim testom na droge – DrugWip 6S.

Udeleženec cestnega prometa je dolžan upoštevati policistovo odredbo in sodelovati pri preizkusu. Če preizkus odkloni ali ovira njegovo izvedbo, mu policist prepove nadaljnjo vožnjo in začasno odvzame vozniško dovoljenje. Za prekršek se vozniku izreče globa najmanj 1.200 evrov, ter 18 kazenskih točk. Enako velja če voznik odkloni strokovni pregled. 

Začetek postopka o prekršku s strani policije, DARS-a, FURS-a ali občinskega redarstva

Policijski postopek (redkeje tudi občinsko redarstvo, DARS, ali FURS) se praviloma začne tako, da vas zalotijo na kraju kjer ste storili prekršek ali z ugotovitvijo prekrška s tehničnimi sredstvi (redkeje zaradi prijave drugih udeležencev prometa, ali “prijaznih” sosedov).

Ne glede na to ali kažete znake nezanesljive vožnje, ali ne, bodo skoraj vedno odredili preizkus alkoholiziranosti z alkotestom, vse pogosteje pa preverjajo tudi prisotnost drog in zdravil. Če se izkaze, da ste psihično in fizično sposobni za vožnjo, bodo postopek ustavili in se od vas poslovili, če pa se izkaže nasprotno, boste prejeli potrdilo o začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja in prepovedi nadaljnje vožnje. V obeh primerih boste prejeli zapisnik o preizkusu psihofizičnega stanja. Če se z ugotovitvami policistov iz kakršnega koli razloga ne strinjate lahko zahtevate strokovni pregled.

Vzorci:

Strokovni pregled voznika

Strokovni pregled je namenjen ugotavljanju prisotnosti alkohola, drog ali zdravil v telesu voznika, ki bi lahko vplivale na njegovo sposobnost varne udeležbe v prometu. Pregled vključuje zdravniško oceno vedenjskih motenj in odvzem vzorcev krvi, urina.

Zdravnik mora po opravljenem pregledu takoj izdelati pisno mnenje, vzorce pa predati policiji, ki jih pošlje na inštitut za sodno medicino (ISM). Analiza mora biti opravljena najkasneje v 15 dneh, rezultati pa nemudoma posredovani organu, ki je odredil pregled. Sodelovanje pri strokovnem pregledu je obvezno, zavrnitev pa vodi do začasnega odvzema vozniškega dovoljenja. Strošek strokovnega pregleda za alkohol se giblje od 100 do 150 evorv, za droge in zdravila pa od 900 do 1200 evrov.

Prepoved nadaljnje vožnje in začasen odvzem vozniškega dovoljenja

Prepoved nadaljnje vožnje in začasen odvzem vozniškega dovoljenja s strani policije na kratko pomeni, da se ne smete več voziti z vozilom katere koli kategorije, vse dokler vam vozniškega dovoljenja ne vrne sodišče s sklepom.

Ta postopek, kot že rečeno mora stranka začeti sama z vložitvijo predloga za vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja. V tem delu postopka vam kakršno koli vožnjo odsvetujemo, saj če vas prekrškovni organ ponovno zaloti med vožnjo, vam bodo vozilo odvzeli, slednje pa bo otežilo ali celo onemogočilo postopek vrnitve vozniškega dovoljenja. Več o začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja si lahko preberete v članku Začasni odvzem vozniškega dovoljenja.

Odvzem vozniškega dovoljenja in postopek vrnitve

Imetnik vozniškega dovoljenja lahko po odvzemu vloži predlog za vrnitev začasno odvzetega vozniškega dovoljenja, ki mora biti obrazložen in podprt z dokazi (zakaj potrebujete vozniško dovoljenje), prav tako mora vsebovati zdravniško spričevalo, ki ga izda pooblaščena zdravstvena ustanova, ki izvaja kontrolne zdravniške preglede.

Pri postopku o začasnem odvzemu vozniškega dovoljenja je pomembno, da voznik ukrepa, kar se da hitro, saj so vsi postopki vezani na roke, ki so najpogostejši razlog za neuspešen postopek vrnitve vozniškega dovoljenja.

author avatar
OdvzemVozniskegaDovoljenja

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top